język | wybór strony | obecna wystawa | byłe wystawy | nowości

forum | księga gości | o galerii | o właścicielu galerii | linki | logowanie | kontakt


Visions des Tenebres

VISIONS DES TENEBRES
(WIZJE Z MROKÓW)

W drugiej połowie 2004 roku w Polsce odbędzie się wystawa szeregu obrazów różnych twórców z mojej prywatnej kolekcji. Wystawa będzie miała miejsce w Częstochowie (Miejska Galeria Sztuki), Warszawie (Muzeum Archidiecezji) i w Gdańsku (Muzeum Narodowe).
Sadzę, że jest to okazja do zareprezentowania jednocześnie niektórych z nich w mojej galerii internetowej.
Taka zbiorowa wystawa pozwoli widzom lepiej zrozumieć jej ducha, który nawiązuje do sztuki “ciężkiej”, ekspresywnej, figuratywnej, na ogół bardzo starannie wykonanej, nierzadko fantastycznej.
Wiekszość dzieł tych plastyków była już wystawiana w mojej galerii "realnej", która mieściła się w Paryżu, w latach 1989-1996. Do dziś jestem im wierny. Nadal nabywam ich obrazy, odwiedzam ich, publikuję katalogi wystaw, które im urządzam, piszę o nich. Są nieustannym źródłem moich kolekcjonerskich inspiracji. Niektórzy z nich stali się mymi przyjaciółmi.
Jestem szczęśliwy mogąc dzisiaj podzielić się pasją, jaką żywię do ich twórczości z gośćmi mej virtualnej galerii.
Przy sposobności nadmieniam, szczególnie dla polskich widzów, że ostatnio przekazałem do Częstochowy 50 moich najlepszych obrazów Beksińskiego do permanentnej wystawy, która będzie miała miejsce przez szereg następnych lat w tamtejszej Miejskiej Galerii Sztuki. Ci, którzy znają już zbiory sanockie, będą mogli w ten sposób poszerzyć znajomość malarstwa tego wielkiego artysty.

Jiri ANDERLE
Urodzony w 1936 roku w Pavlikovie (Czechy). Ukończył studia na Akademii Sztuk Pięknych w Pradze w 1961 r. Jego prace znajdują się w Museum of Modern Art w Nowym Jorku, w Centrum Pompidou w Paryżu, w Victoria and Albert Museum w Londynie, w Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku, w Muzeum Narodowym w Pradze etc. Żyje i pracuje w Pradze.

Henryk CZEŚNIK
Urodzony w 1951 roku w Sopocie. Absolwent Wydziału Malarstwa Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku, w pracowni prof. Kazimierza Ostrowskiego w 1977 roku. Prace w Muzeum Narodowym w Gdańsku, Szczecinie, Warszawie, Moskwie, Sofii, Dreźnie. Obecnie profesor ASP w Gdańsku.

Stéphane GUENIER
Urodzony w 1970 roku w Paryżu. Studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Paryżu w atelier Vladimira Velickovica. Żyje i pracuje w Paryżu.

Stefan HOENERLOH
Urodzony w roku 1960. Od roku 1980 mieszka w Berlinie. Studia: historia sztuki, filozofia, muzykologia, germanistyka. W czasie studiów liczne pobyty w wielu zagranicznych miastach, w tym 6 razy w Rzymie i 4 razy w Las Vegas. Wspólny projekt z Bünck i Fehse w roku 1997 - wygenerowany komputerowo film krótkometrażowy pt. "The Art of Instant Seduction".

Bogdan KORCZOWSKI
Urodzony w Krakowie w 1954 roku. Absolwent krakowskiej i paryskiej Akademii Sztuk Pięknych. Mieszka i pracuje w Paryżu, gdzie regularnie wystawia w Galerii Nicole Ferry.

Richard LAILLIER
Urodzony w 1961 roku w Paryżu. Maluje od 1984 roku. Rysuje od 1990 roku, a od 1991 roku praktykuje wyłącznie technikę rysunku za pomocą czarnego kamienia. Żyje i pracuje w Paryżu.

Gabriela MORAWETZ
Urodzona w Rzeszowie. Studia na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom w 1975 roku. Wiele lat spędziła w Wenezueli. Obecnie żyje i pracuje w Paryżu, gdzie związana jest z galerią Tadeusza Koralewskiego i galerią Thessa Harold. Współpracuje również z galeriami: Maya Polsky w Chicago, Gomez w Baltimore i COFA w Nowym Yorku.

Jerzy MRÓZ
Urodzony w 1946 roku w Łodzi. W 1970 roku ukończył łódzką Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w pracowni prof. Mariana Jaeschke. Żyje i pracuje w Łodzi. Uprawia malarstwo olejne, akwarelę oraz rysunek.

Paul RAMBIE
Urodzony w Boucau (Francja) w 1919 roku. Prace w Musée d'Art Moderne (Paryż), Fonds National d'Art Contemporain (Paryż), Musée Bonnat (Bayonne). Żyje i pracuje w Paryżu.

Svetlin RUSSEV
Urodzony w 1933 roku w Pleven (Bułgaria). Dyplom na Akademii Sztuk Pięknych w Sofii w 1959 roku w pracowni prof. Detchko Uzunov. Prace w Muzeum Narodowym w Sofii, Muzeum Ludwig w Niemczech, Muzeum Puszkina w Moskwie. Żyje i pracuje w Sofii (Bułgaria).

Franciszek STAROWIEYSKI
Urodzony w 1930 roku w Bratkowce (Polska). Dyplom na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w 1955 roku. Rysownik, malarz, twórca plakatów. Prace w Muzeum Narodowym w Warszawie, w Muzeum Narodowym w Krakowie, w Muzeum Sztuki w Łodzi etc. Przez pewien czas żył i pracował w Paryżu. Obecnie żyje i pracuje w Warszawie.

Krzysztof SZAŁEK
Urodzony w 1964 roku w Gdańsku. Skończył studia na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w 1986 roku. Żyje i pracuje w Paryżu.

Piotr SZUREK
Urodzony w 1958 roku w Steszewie. W 1987 roku ukończył studia w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu, której jest dzisiaj profesorem. Żyje i pracuje w Polsce. Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie, w Szczecinie, Kaliningrad State Art Gallery etc. Ściśle związany z Galerią Tadeusza Koralewskiego w Paryżu.

Józef WALCZAK
Urodzony w 1946 roku w Poznaniu. Dyplom Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu w pracowni prof. Tadeusza Brzozowskiego. Obecnie profesor tejże uczelni. Alpinista. Prace w Muzeum Narodowym w Poznaniu, Muzeum Narodowym w Krakowie, Muzeum Narodowym w Pradze. Żyje i pracuje w Polsce.

Leszek WIECZOREK
Żyje i pracuje w Toruniu.

Bogdan WIŚNIEWSKI
Urodzony w 1952 roku w Warszawie. Ukończył warszawskie Liceum Sztuk Plastycznych. Spędził osiem lat w Niemczech. Obecnie żyje i pracuje w Warszawie. Uprawia głównie rysunek i rzeźbę.


modyfikacje strony
język | wybór strony | obecna wystawa | byłe wystawy | nowości

forum | księga gości | o galerii | o właścicielu galerii | linki | logowanie | webmaster | kontakt